Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Doba prvních vlaštovek

     Festival Jeden svět, Bezpráví v Pákistánu, Habiba Nosheen, Hilke Schellmann, 2013, 40 minut.

 

 

 

V rámci filmového festivalu Jeden svět se v kinech mj. objevil snímek upozorňující na postavení žen v některých asijských zemích. Bezpráví v Pákistánu je zaměřeno na jediný konkrétní případ údajného znásilnění třináctileté Kainat.
 Divák sice nemůže vědět, zda ke znásilnění skutečně došlo, či by mohlo být vymyšlené, ale jak padlo v samotném filmu, logika věci mluví ve prospěch pravdivosti výpovědi oběti. Znásilněná dívka pocházela z vesnického prostředí a vyrůstala v harmonické rodině. Po otřesném zážitku nejen že se musela vypořádávat s dlouhodobými traumaty, ale rada starších požadovala, aby ji její bratr zabil. Ten neuposlechl – a byl později nalezen zastřelený, aniž se okolnosti jeho vraždy prošetřily.
 Dokument zachycuje bezmoc a frustraci oběti, která byla ponížena, zneuctěna, přišla o bratra, o dětství, o všechny sny, s rodinou se přestěhovala do města, aby vůbec přežila – a která žije již jenom pro naplnění spravedlnosti, aby byl zločin pojmenován a pachatelé byli odsouzeni.
 Publikum sleduje čtyřicet minut bezmoci, zmaru, bezpráví.
 I když Kainat odcházela od soudu poražena, nevzdává se. Nechce, aby násilníkům jejich zločin prošel – a jediným, na koho se všichni dívají jako na viníka, byla ona. V době promítání filmu ještě nebyl její případ u konce. Na spravedlnost může čekat roky – a dočkat se nemusí nikdy.
 Dokument burcuje. Jeho předností je, že přibližuje jedno konkrétní utrpení a vtahuje diváka do děje.
 Mínusem pak může být to samé – vidíme jenom jeden příběh, poněkud vytržený z historického a politického kontextu.
 Máme možnost sledovat souboj dobra se zlem, ale v příčinách současného stavu se nejde hlouběji pod povrch.
 Údajný střet civilizací, tedy té západní a muslimské, neobstojí. Každá z civilizací si prošla obdobím, na něž nemůže být hrdá. Navíc se dosud potýkáme s následky kolonialismu a studené války. O černých stránkách odkazu studené války (např. v Indonésii) vypovídá vítězný film festivalu, Způsob zabíjení.
 Podpora kmenových zřízení během tzv. Arabského jara také nebude patřit ke světlým momentům „Západu“.
 Je jistě pěkné, že v Pákistánu existuje organizace na podporu obětí znásilnění (WAR – War Against Rape). Záleží však na tom, jak účinně může těmto obětem pomoci. V zemi, kde je stále nízká úroveň vzdělanosti obyvatelstva, kde nejsou prostředky na podporu efektivní policejní práce a kde právo na papíře nemá oporu v konkrétních nástrojích, jež by ho podpořily a pomáhaly prosadit, se na lepší časy dvakrát neblýská.
 Může jít těmto zemím ale „Západ“ vzorem? Nemá svých projevů disfunkčnosti až nad hlavu? Jak se mu daří vypořádávat s problémy domácího násilí, zneužívání dětí, s dětskou pornografií? Jak řeší „krizi rodiny“?
 Podívejme se ovšem, zda se v Pákistánu a Indii objevují nějaké první vlaštovky, které sice jaro nedělají, ale nějakou změnu (k lepšímu) by ohlašovat mohly.

Phúlan Dévíová, přezdívaná Královna banditů, zastřelena v Dillí v roce 2001, pocházela z nízké indické společenské kasty. Byla provdána v 11 letech a opakovaně svým o hodně starším manželem znásilňována. Od manžela uprchla a postupně se stala vůdčí osobou mezi bandity. Zanechávala za sebou také mrtvé, údajně se pomstila mužům z vyšší kasty, kteří ji měli znásilňovat.
 Byla zatčena, odseděla si trest. Snažila se odstřihnout od minulosti plné násilí a soustředila se na politický boj za zlepšení postavení žen ve společnosti. Byl o ní natočen film. Její příběh inspiroval k opernímu libretu v posledních letech také Jeffa Hushe (mj. editor Obamovy knihy Za sny mého otce – My Father´s Dream).
   V červnu 2012 byla v Pákistánu zastřelena paštunská zpěvačka, Ghazela Javedová. Vyčnívala, vymykala se, byla pro ostatní vzorem i symbolem odporu proti útlaku.
 Útok Tálibánu naopak přežila Malalaj Júsufzaiová, která byla v říjnu 2012 těžce postřelena. Tato mladá dívka dává zřetelně najevo, že chce být vzdělaná a píše blog o životě v současném Pákistánu, jak ho vnímá.
 Do médií proniklo i několik případů brutálních znásilnění a vražd mladých indických žen, které se odehrály od prosince 2012. Jeden z údajných pachatelů spáchal sebevraždu.
 Kromě těchto případů zůstávají mnohé další v anonymitě každodenního života. Je zde šance na zlepšení?
 Ve filmu Bezpráví v Pákistánu je řečeno, že k určitému posunu došlo. Že před dvaceti třiceti lety bylo nemyslitelné, aby ženy-oběti mluvily o svém zneuctění, aby otevřeně hovořily o ponížení a utrpení, které musely zažít a kterých se patrně celý svůj život nezbaví.
 Následnou debatu mj. moderovala Blanka Knotková Čapková (orientalistka, Metropolitní univerzita Praha, FHS UK Praha). Řešila se různá témata – sociální stratifikace v rámci kast versus faktor pohlaví, zákony na papíře versus neochota policie a nedostatečné policejní metody při vyšetřování znásilnění, obzvláště na venkově, či vzrůstající emancipace žen versus snaha některých mužů po uzurpaci moci a jejím udržení.
 Dokud většina mužů nebude práva žen považovat za svá vlastní práva a nebude ve vlastním zájmu usilovat a rozvoj lidských práv, zůstane pouze u jednotlivých vlaštovek, které zimu a mráz nezaženou. Tady nestačí něco nadiktovat od kancelářského stolu někde v teple. Změna musí jít zevnitř, spontánně a dobrovolně – a měla by být opřena o rozvoj vzdělanosti populace i její sociální a ekonomické úrovně. Indie je v současnosti patrně nejlidnatější zemí světa – a její venkov přitom patří k jedněm z nezaostalejších. Rozdíly mezi městy a venkovem jsou propastné.
 Na základě shlédnutého dokumentu můžeme držet palce jedné z mnoha obětí, aby svůj boj vyhrála. Ale mnohem potřebnější je, aby zde vznikly podmínky pro zlepšení podmínek života mnoha milionů dalších žen, mnoha milionů lidí. A na to již jen držení palců stačit nebude.

 

 

Autor: Marek Řezanka | sobota 16.3.2013 7:00 | karma článku: 9,54 | přečteno: 276x
  • Další články autora

Marek Řezanka

Kdo (ne)může slavit...

S přijetím a schválením tzv. církevních restitucí vyvstávají otázky: Skutečně bylo učiněno bezpráví zadost? Zvítězila spravedlnost? A kdo vlastně může slavit, aniž mu v číši plné vína, kde se má na dně ukrývat pravda, cosi plave a aniž mu ji cosi kalí?

6.6.2013 v 23:50 | Karma: 18,43 | Přečteno: 608x | Diskuse| Ostatní

Marek Řezanka

Vyšla mi nová sbírka básní

V roce 2009 mi v nakladatelství Plot vyšla básnická prvotina, Otisky (ilustrovaná grafikem Jiřím Staňkem): http://www.kosmas.cz/knihy/147254/otisky/ V následující stati se věnuji své nejnovější knížce básní, nazvané V letech bezčasí: http://www.bezvydavatele.cz/book.php?Id=179

25.5.2013 v 8:30 | Karma: 5,48 | Přečteno: 317x | Diskuse| Kultura

Marek Řezanka

Nadčasový odkaz Milana Valacha

Jméno Milana Valacha nezdobilo titulní stránky novin a jeho tvář se nevnucovala do našich obýváků prostřednictvím televizních obrazovek. Přesto jsem přesvědčen, že bychom ho jen tak bez povšímnutí do šuplíku dějin šoupnut neměli, i když už z tohoto světa odešel.

24.5.2013 v 8:55 | Karma: 10,81 | Přečteno: 383x | Diskuse| Společnost

Marek Řezanka

Štěnice u ledu

Za dva roky delakrovaného vládního boje proti korupci jsme viděli spíše demise ministrů pro podezření z korupce či jiného podvodného jednání. Až před krajskými a senátními volbami, pomine-li se kauze Rath, se několik zajímavých kauz vyrojilo. Nejde však spíše o předvolební spoty? Skutečně se něco dalo do pohybu?

11.10.2012 v 16:10 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

Marek Řezanka

Kdo nám tu hraje divadýlko?

Jedna aféra je přebíjena jinou, aniž ta první nějak uspokojivě byla dořešena. Počet vyměněných minstrů kabinetu P. Nečase od roku 2010 překonal všechny rekordy a ve společnosti České republiky to vře. O co vše se hraje, co je v banku a jak velké je riziko ztráty?

5.10.2012 v 16:05 | Karma: 27,12 | Přečteno: 1223x | Diskuse| Politika

Marek Řezanka

Co by se (ne)mělo navracet

O církevních restitucích se na jedné straně mluví hodně, na druhé k nim chybí větší diskuse s veřejností. Je skutečně vše naprosto jasné - a na jedné straně je majetek, který má být vrácen - a na druhé pak lidé, kteří tomu brání pro svou nechuť k církvím? Nebo se zde hraje o něco jiného, co se vlastně týká nás všech? Opravdu zde není důvod k pochybnostem a protestům?

31.7.2012 v 16:53 | Karma: 21,68 | Přečteno: 1271x | Diskuse| Politika

Marek Řezanka

V zemi nefunkčních registrů

V registru mám, že moje Ladaje doopravdy letadlem,Petr se s Pavlem nepohádá,už prý vše běží... Nezájem,že čtrnáct dní tu byla zem,kde nový Golem neměl šém.Hlavně, když tohle sedí všem,když ze tří náhle máme čtyři,jeden jde z kola - s plezírem,tři jsou však stále, mušketýři V lesích si Krakonoš hřál hada,teď v obličeji přepadlémvyčíst lze, jak že moc si žádásvou modlitbičku před žrádlem.Věřit prý míní hlavně těm,kteří již máslo nebo krémna hlavě mají. S každým dnemse jim pak ještě více škvíří.Lidé to nazvou strašným snem,tři jsou však stále, mušketýři Zatímco jeden rychle padá,že prý moc hýřil se stádem,druhý – a to prý není vada,je hogo fogo, tvrdí: „jsemodpůrcem škrtů, stresů, trém,těch zodpovědných, jejichž sněmmě přímo děsí.“ Vzniká jam,který krom barev plísní hýří.Mnozí to nazvou neřádem,tři jsou však stále, mušketýři Nu, slovo tam a slovo semEgo své měří kolosemČas kolem Rhodu pořád víříAramis, Athos s PortosemStále jsou ve třech, mušketýři

27.7.2012 v 6:28 | Karma: 13,77 | Přečteno: 886x | Diskuse| Ostatní

Marek Řezanka

Jak ještě dlouho...

Na jedné straně jsou lidé v tíživé sociální situaci, kterým stát pomoci údajně nemůže, i když by stačily desetitisícové položky, na straně druhé se plýtvá s desetimilióny a vyššími částkami, aniž někdo nese zodpovědnost, že za to nic není. Je tento stav dlouhodobě udržitelným?

25.7.2012 v 14:57 | Karma: 24,82 | Přečteno: 1491x | Diskuse| Ostatní

Marek Řezanka

O věrném přátelství Petra N. a Mirka K.

Vláda si důvěru opět vyslovila, i když 89 hlasů z 200 zrovna k chlubení není. 101 hlasů proti ní se však také nenašlo. Důvodem pro její pád není to, zda je někdo z poslanců vládních stran vyšetřován, ale jak se čelní vládní představitelé chovájí ve vztahu k nezávislé policii a k nezávislým soudům. Že vše v policii dobré není, dokazuje mimo jiné postup v kauze R. Janouška. K tomu se ale P. Nečas ani M. Kalousek nevyjadřují. Dva věční rivalové se spojili ve chvíli, kdy kolem nich začíná být horko...

19.7.2012 v 21:25 | Karma: 25,91 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Marek Řezanka

Hnutí za přímou demokracii včera a dnes

Žijeme v relativním míru – a přitom ve stále rostoucím napětí. Sociální smír je vážně narušen v Řecku, ve Španělsku, v Itálii, v Irsku, v dalších zemích bublá rozhořčení středních a nižších vrstev pod pokličkou. Na Islandu se občané vzbouřili a prosazují posílení svých práv pomocí nástrojů přímé demokracie. V České republice začala doba letních prázdnin a okurkové sezóny zprávami o neúrodě a zdražování potravin, ale hlavně ve jménu takzvaných církevních restitucí a boje ministrů vlády s policií. Zpráva veřejnosti je: Vláda ČR nevěří v právní stát. Jedno je po aféře s telefonáty M. Kalouska P. Lessymu jisté. Buď lže ministr, nebo policejní president. Obě možnosti jsou neskutečně děsivé – dochází našim představitelům, jaký vzkaz vlastně občanům posílají? A jakou informaci jim dávají, když přes všechny výhružky, že padne ministr Kalousek a potom celá vláda, je premiér Nečas ujistí, že na podzim tato vláda církevní restituce, schválené na výročí dobytí Bastily, i kdyby čert na praseti jezdil, prosadí? Ať senátoři klidně pošlou velmi pochybnou podobu vyrovnání státu s církvemi zpět poslancům. Těch 101 hlasů se najít musí, ať to stojí co to stojí. Co komu záleží na tom, že vracet lze jenom něco, co tomu, komu to je vraceno, patřilo – a i to má své časové limity? Občané se ptají, kdo vlastně nyní hájí jejich zájmy. Od květnových protestů odborů a různých hnutí uplynul více jak měsíc – a situace je ještě horší. Co s tím? Koho volit? S kým sympatizovat? Jak se zorientovat v kupě nových subjektů, které se prezentují podobnými peticemi a různými řešeními současné krize?

16.7.2012 v 23:55 | Karma: 12,76 | Přečteno: 676x | Diskuse| Společnost

Marek Řezanka

Kdo nic nespáchal, ani medaili nebere

Nabádal nebo nenabádal? Tak by mohlo začínat nové drama, jenom nevím, zda by šlo o komedii či tragédii. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 posuzovalo žalobu skupiny občanů, podanou na ministra obrany A. Vondru, že udělením řádu Zlaté lípy bratrům Mašínům nabádal ke spáchání trestného činu, neboť tím ocenil mj. loupežnou vraždu. Soud žalobu zamítl s tím, že strana žalovaná nemohla nabádat k trestnému činu, jenž nebyl spáchán. Bratři Mašínové totiž nebyli za své činy souzeni, a to ani v nepřítomnosti. Čekalo se, až je USA vydají – a ty je na základě smluv s Československem ze třicátých let 20. století nevydaly. Soud zdůraznil, že z hlediska zákona jsou oba bratři bezúhonní, neboť nebyli odsouzeni a navíc je jejich čin již promlčen. Je tedy zapotřebí na ně jako na bezúhonné pohlížet. Toliko v kostce shrnutí jedné soudní kauzy.

5.12.2011 v 17:55 | Karma: 16,33 | Přečteno: 786x | Diskuse| Politika

Marek Řezanka

Od kádrování k testování

Bátora si zase ústapustil pěkně na špacír.Podle Dobešova gustaje to machr na práci

1.12.2011 v 14:51 | Karma: 7,97 | Přečteno: 566x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 784x
Textař, autor písňových textů, básník.

Seznam rubrik